Jak powinna wyglądać impreza w stylu country? Na zdjęciu kapelusz kowboja i światła.

Planowanie imprezy to nie lada wyzwanie. Każda impreza ma swój unikalny styl, który ma wpływ na atmosferę i odczucia uczestników. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją imprezy w stylu country, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci, jak przygotować imprezę w stylu country, aby stworzyć niesamowitą atmosferę amerykańskiego stylu country.

Co to jest styl country

Styl country to muzyka, która wywodzi się z południowych regionów Stanów Zjednoczonych. Obecnie styl ten sięga swymi korzeniami także do innych części świata, a scena muzyki country rozwinęła się na wiele odmiennych kierunków. Muzyka ta wyewoluowała z wielu nurtów muzycznych, takich jak muzyka folk, blues, gospel czy rock and roll. Charakterystyczne dla muzyki country są opowieści, które jej teksty niosą, opisując historie z życia codziennego i przedstawiając proste emocje.

Wiele osób łączy także ze stylem country instrumenty takie jak gitara akustyczna, skrzypce oraz banjo. Szerszy ogól społeczny stylu country obejmuje także modę oraz kulturę spożywania posiłków, traktowane jako integralne elementy kultury country. Tą drogą muzyka country stała się graficzną opowieścią poprzez którą może trafiać do szerokiego grona odbiorców

Historia stylu country

Muzyka określana mianem country ma długą, wręcz bogatą historię sięgającą pierwszych dekad XX wieku. Styl ten zaczął krystalizować się początkowo na południu Stanów Zjednoczonych, zyskując popularność wśród osadników oraz pracowników gospodarstw rolnych i małych miasteczek górniczych w latach 20. i 30. minionego stulecia. Przełomowe znaczenie miały dlań jednak cztery kolejne dekady historii. W latach 40. i 50. muzyka country zdobyła zasięg ogólnoświatowy za sprawą takich ikon gatunku jak Hank Williams, Patsy Cline czy Johnny Cash. Ich twórczość trafiła do szerokiego grona odbiorców. Kolejne dwie dekady, to jest lata 60. i 70., przyniosły ewolucję muzyki country w stronę nowych podgatunków, jak country rock, country pop czy outlaw country. Przez cały ten czas gatunek wykreował swoją wyjątkową stylistykę i poszerzał grono oddanych słuchaczy.

Elementy charakterystyczne stylu country

Teksty opowiadające proste historie z życia, a także takie instrumenty muzyczne jak gitara, skrzypce czy banjo tworzą charakterystyczną stylistykę muzyki country. Ważną rolę pełni tu także moda, dekoracje i tradycje kulinarne, które wywodzą się z kultury ziem południa Stanów Zjednoczonych i stanowią jej nieodłączną część. W modzie królują dżinsy, koszule w kratę, kowbojskie kapelusze i buty. Dekoracje nawiązują do symboli życia na farmie – słomy, koni czy ciągników. Kuchnia zaś odzwierciedla gusty Amerykanów, proponując proste, smakowite dania charakterystyczne dla amerykańskiego pieczonego mięsa i przystawek. Wszystkie te elementy, łącząc się ze sobą, pozwoliły muzyce country stać się częścią szerszej kultury opierającej się na prostych, tradycyjnych wartościach , która przyciąga szerokie grono słuchaczy.

Przygotowania do imprezy w stylu country

Wybór odpowiedniego miejsca

Wybór miejsca na przyjęcie w stylu country jest wysoce istotny dla skuteczności całego przedsięwzięcia. Organizatorzy imprez tego typu powinni zazwyczaj wybrać miejsce zgodne z duchem tej muzyki i kultury. Optymalnym wariantem mogą być tereny zielone poza miastem, jak na przykład las, park lub przestronna posesja osadzona w scenerii wiejskiej z widokiem na horyzont. W tego typu miejscówkach uczestnicy najlepiej poczują klimat muzyki country. Kluczowe jest również, aby miejsce było odpowiednio przestronne, gdyż imprezy country cechuje luźny charakter, z odpowiednią infrastrukturą np. w postaci ubikacji i zaplecza kuchennego lub przynajmniej stanowisk gastronomicznych. Dzięki takiemu lokalowi uczestnicy będą mogli w pełni oddać się pozytywnej atmosferze, której muzyka country dostarcza.

Dekoracje w stylu country

Dekoracje odgrywają niezwykle istotną rolę dla kreowania atmosfery imprezy w stylu country. Ich podstawowym zadaniem jest przeniesienie uczestników w klimat muzyki country, który jest zakorzeniony w kulturze kowbojów i życia na amerykaśkiej prowincji. Z tego względu dekoracje powinny odwoływać się do symboli związanych z życiem na farmie i ranczu.

Przykładowo, mogą to być wizerunki koni, zboża, siana, maszyn rolniczych i wiejskich drog przeplatanych kwietnymi płotami. Flagi Stanów Zjednoczonych również doskonale sprawdzą się w roli dekoracji nawiązującej do oryginalnego kontekstu muzyki country. Wszystko po to, by tworząc ramowe kompozycje związane z kolorytycznym amerykańskim południem i duchem kowboja zapewnić uczestnikom przyjemny, spokojny nastrój oparty o tradycyjne wartości związane ze stylem życia country.

Strój na imprezę w stylu country

Strój na tego typu przyjęcia powinien być wygodny, ale równocześnie zgodny z duchem muzyki country. Uczestnicy powinni postawić na prostotę, ale też na odzież kojarzącą się z klimatami związanymi z tym gatunkiem. Optymalnym wyborem będą dżinsy, luźne koszule w kratę, najlepiej w kolorach khaki, beżu i brązu. Dobrym uzupełnieniem będą kapelusze i buty typu country – wysokie, skórzane i o wytrzymałej podeszwie.

Bardzo odpowiednim rozwiązaniem mogą być również koszulki z charakterystycznymi nadrukami o tematyce country. Takie połączenie elementów, jakkolwiek proste i uniwersalne, pozwoli stworzyć wyrazistą i odpowiednią stylizację, która będzie nawiązywać do amerykańskich klimatów country tak zwracających uwagę podczas tego rodzaju imprez.

Menu na imprezę w stylu country

Na tego rodzaju przyjęciach menu powinno odzwierciedlać prosty, luźny duch muzyki country. Doskonale sprawdzą się dania typowe dla amerykaŝkiej kuchni, jak na przykład hot dogi, hamburgery oraz pikantne przekąski w stylu nachos. Smacznie i odpowiednio będzie również danie główne w postaci kurczaka w panierce czy innych prostytch, smażonych potraw. Dobrym uzupełnieniem będą różnorodne napoje – od piwa, przez whisky, a na drinkach w stylu country kończąc. Takie połączenie dań i napojów pozwoli stworzyć prostą, usposobioną do rozmów i dobrego nastroju atmosferę, która jest tak istotnym elementem każdego przyjęcia w duchu muzyki country. Goście będą mogli dzięki wygodnemu jedzeniu i piciu w pełni oddać się muzyce , która jest przecież głównym punktem każdej imprezy.

Muzyka na imprezę w stylu country

Muzyka stanowi sedno każdej imprezy w stylu country. W związku z tym warto poświęcić jej najwięcej uwagi przy organizacji przyjęcia. Idealnym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnego DJ-a, który pomoże stworzyć niezapomniany klimat, dobierając odpowiedni repertuar. Powinien on postawić na najsłynniejsze przeboje i klasiczną muzykę country, która dostarczy uczestnikom pozytywnych wrażeń. Rytm gitary, wokalne harmonie i chwytliwe melodie zapewnią wzruszenia i uczestniczenie w komunie dobrej zabawy. Goście będą mogli swobodnie tańczyć przy tak lubianych hitach i wesprzeć wyjątkowy nastrój imprezy. Warto zasięgnąć opinii organizowanych przez DJ-a wcześniejszych imprez tego typu, aby mieć pewność, iż wypadająca muzyka w pełni odpowie na oczekiwania tworzonej przez nas grupy słuchaczy.

 

Zostaw komentarz